Çocuklar ve bebekler en önem değerlerimizdir ve onları bir yer emanet etme konusunda sürekli tereddüt ederiz. Verdikleri eğitimin yeterli olmadığını düşünen aileler, eğitimli çocuk bakıcılarını tercih etmektedirler. Bu sebeple çalışan aileler için çocuk bakıcısı tercih çok önemli bir unsurdur.

Bebekliğinden çocukluğunun sonuna kadar kendisini sürekli geliştiren ve hayat hakkında engin bilgilere sahip olabilen çocuklarla ilgilenmek önemli bir konudur. Gelişim çağlarında ilk 6 yıl çok önemlidir ve çocukların gelecekteki gelişimleri açısından yetiştikleri çevrenin önemi boy gösterir.

Hayatı tanımaya başlarken yaramazlıkları da beraberinde başlatan küçüklerle ilgilenmek sabırlı bir karakter taşıyan kişilerin işidir. Çoğu zaman ailelerinin bile sabrını taşıran çocukların psikolojisine en yakın eğitim şekilleri oluşturup uygulamak, çocuk bakıcılarının işinin bir parçasıdır.

Eğitimli bir çocuk bakıcısı, ebeveynlerin işini kolaylaştırdığı gibi, çocuğun gelişim sürecine de fayda sağlar. Çocuklar sağlıklı, huzurlu ve uyumlu birer birey olma konusunda yol kat ederler..

Çocuk Bakıcısında Bulunması Gereken Özellikler
Çocukları seven tüm insanlar çocuklara çok iyi bakar diye bir şey söylemek söz konusu olamaz. Çünkü sabır ve deneyimin ön planda olduğu çocuk bakımında, çocuğun yeme-içmesinden oyun ve uyku alışkanlıklarına kadar birçok ayrıntı mevcuttur.

Çocuk ve ailenin memnun olması için öncelikle bu işin severek ve itina ile yerine getirilmesi hususu çok önemlidir. Çocukları sevmenin haricinde bakımı ile ilgili bilgi ve deneyimin olması olmazsa olmazlardan biridir. Daha önce çocuk bakımı ile ilgilenmemiş olan bir kişiye çocuğunuzu emanet etmeniz çok düşünerek alınması gereken bir karardır. İyi bir çocuk bakıcısında olması gereken özellikler konusunda bir liste yapmak gerekirse:

Çocukları seven, onlarla iyi anlaşan,
Çocuk beslenmesi hakkında bilgili,
Kolay sinirlenmeyen, şiddete eğilimli olmayan,
Çocuklarla oynan oyunlar hakkında bilgisi olan,
Uyku, oyun ve ders saatleri konusunda yönlendirici olan,
İşini severek yapan,
Çocuk gelişimi eğitimi almış olan,
Aldığı sorumluluğun farkında olan,
İyi bir iletişim diline sahip olmak,
Çocukla hakaret edici ya da rencide edici şekilde konuşmamak gibi birçok özelliğe sahip olunması gerekmektedir.
Biz de peopledanismanlik.net olarak birlikte çalıştığımız ve referans olduğumuz ekip arkadaşlarımızı buradaki ve burada yazılmayan birçok kritere göre detaylıca değerlendirip herkesin mutlu olacağı bir sistem yaratmak için çalıştık ve çalışıyoruz.

Çocuk Bakım Rutini Nasıl Olur?
Çocuk bakımı, çocuğun ailesi tarafından belirli bir rutine bağlıdır. Okul öncesi çocuklar için biraz daha farklı olan bu rutin, okul çağındaki çocuklar için farklılaşır.

Genel olarak okula bırakma ve okuldan almayla başlayan bu süreç, eve dönüş, yemek, eğitici aktiviteler ya da ödev zamanı, oyun, uyku ve okuma alışkanlıklarının geliştirilmesiyle desteklenir. Genellikle 2 yaşından itibaren kreşe gönderilen çocuklar, okul döneminde çocuk bakıcısına teslim edilir.

Çocuğu okuldan alan çocuk bakıcısı, aile eve gelene kadar temel gereksinimler ve zorunlu bakım ihtiyaçlarını karşılayarak, ailenin eksikliğini hissettirmemelidir.

Çocuk Bakıcısı Seçimi
Aileler çocuk bakıcısında aranması gereken özellikler konusunda profesyonel danışmanlık firmalarına danışmayı tercih ederler. Diğer kısmı ise, referansla çocuk bakıcısı bulmaktadır.

Referans, çocuk bakıcısının bakıcılık deneyimi yaşadığı önceki ailelerin bilgisine danışarak karar verme sürecidir. Memnun olunan bir bakıcı söz konusu olunca, güvenle tercih edilmektedir. Bu durumda çocuk bakıcısına sorulması gereken sorular konusu gündeme gelir ve aileler bu konuda deneyimleri yoksa zorlanabilirler.

Genel olarak deneyimlerden bahsedilmesi başlanarak, yazılı ya da sözlü bir mülakat süreci yönetebilirsiniz. Bu süreçte bilmeniz gerekenler:

Bakıcının boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği (kendini geliştiriyor mu? kitap okuma alışkanlığı var mı?)

Temel yabancı dil bilgisi var mı?
Çocukların kriz durumlarında nasıl çözümler üretiyor?
Çocuk gelişimi ve psikolojisiyle ilgili ne kadar bilgisi var?
Çocuk gelişimi konusunda kendini nasıl geliştiriyor?
gibi soruların cevapları ve gözlemleriniz yeterlidir. Ayrıca çocuğunuzun bakıcıyla anlaşabilmesi de oldukça önemlidir. Eğer ilk izlenim olumlu olursa, aralarındaki iletişim de iyi olacaktır.

Çocuk Bakıcısı ve Çocuk Psikolojisi
Eğitim veren profesyonellerin pedogojik formasyon almaları eğitim konusunda daha doğru bir yolda ilerlemeleri için gerekli olduğundan, çocuk bakıcılarının da çocuk gelişim psikolojisi üzerinde etkili olmaları gerekecektir.

Çocuğun gelişim aşamalarında bilgi sahibi olan bir çocuk bakıcısı, aile ve çocuk arasındaki bir köprüdür ve çocuğun ailesiyle ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Eğitici ve öğretici aktiviteler yapılarak, çocukların psikolojik açıdan bağlanma sorunları yaşamalarının önüne geçilmelidir.

Ailenin çocuktan uzak kaldığı zaman dilimini telafi etmesi ve çocukla nitelikli zaman geçirerek, sevgi ve ilgisini göstermesi şarttır. Aksi takdirde birçok sorun yaşamak kaçınılmazdır.

Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Bakıcısı Seçimi
Erken çocukluk dönemi, çocuk gelişiminde ciddi bir öneme sahiptir. Anne ve babanın evde olmaması, çocuğun bakıcısına daha fazla bağlanmasına neden olabilir.

Anne ve baba işten döndüklerinde yorgun bir şekilde olacakları için çocukla yeterince ilgi gösterilmeyen çocuklar daha zor durumda kalabilir. Bu gibi çocuk bakımında önemli konular hassasiyet gerektirir ve çocuk- çalışan ebeveyn ilişkisinin dengelenmesi açısından büyük bir önem taşır.

Maddi ve manevi olarak ailenin gereksinimlerini karşılayan bir çocuk bakıcısının uzun dönem aileyle birlikte çocuğun gelişimine katkıda bulunması her iki tarafın da uygun bir çözüm bulması için şarttır.

Ailelerin Çocuk Bakıcısıyla Olan İlişkisi Nasıl Olmalı?
Çocuk bakıcısının çocuk ve aileyle olan ilişkisinin pozitif olması önemlidir. Dürüst ve sorumluluk bilincinde olan bir bakıcı, ailesi yokken çocuğun bakımını iyi bir şekilde yönetecektir.

Her zaman düzenli olarak rapor verilmesi, çocuğun davranış bozuklukları ya da problemleri söz konusu olduğunda ailenin hemen bilgilendirilmesi gerekecektir. Profesyonel eğitim almış olan bakıcılarla daha verimli bir bakım ve eğitim süreci gerçekleşirken, aynı zamanda çocuğun ailesiyle olan ayrı zamanlarında uzaklaşmaması da mümkün olabilir.

Çocuk Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Çocuk bakımı konusunda okul çağındaki küçüklerin evde geçirilecek olan zamanlarının programlanması gerekir.

Bakıcı ya da ailenin çocuğun evde verimli zaman geçirmesi için neler yapması gerektiği konusu belli olmalıdır. Mesela okuldan gelen çocuk, yemek yedikten sonra derslerini yapabilir, daha sonra 1 saat televizyon ya da bilgisayarda zaman geçirebilir.

Daha sonra da oyun ve eğitici aktiviteler planlanarak, aile gelene kadar çocuğun zamanının verimli geçmesi planlanır. Küçük yaşta ya da okul çağında çocuk bakımının eğitimdeki yeri yadsınamaz.

Çünkü çocuğun sosyalleşmesi, yaratıcılığı ve iletişim şekli küçük yaştan itibaren şekillenir. Bu karakter yapısının şekillenmesinde ise, aile, çocuk bakımıyla ilgilenen kişiler ve çevrenin etkisi yadsınamaz.

Otistik ve Sağlık Sorunu Olan Çocukların Bakımı
Otizm teşhisi konmuş ya da otizm şüphesi bulunan çocukların bakımı ise, daha profesyonel bir eğitim süreci gerektirir.

Otistik çocuklar, eğitimle ilerleme kaydedebilirler. Bu yüzden özel eğitmenlerden destek alarak, çocuk bakımı konusunda bilgi almanız gerekmektedir. Daha özenli ve eğitici aktivitelere yönelmenin gerektiği çocuk bakımı hususunda, profesyonel destek alınması ve kontrollü bir şekilde bakım sürecinin ilerlemesi gerekecektir.

Sağlık problemleri olan çocukların bakımında hasta bakıcı ya da hemşireler de destek verebileceği gibi, yine çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimine uygun bir bakım gerçekleştirilmesi şarttır.

Otistik Çocukların Bakımı için Uygun Bakıcı Seçimi
Özel bir eğitim süreci gerektiren otistik çocukların bakımı bu alanda eğitim almış olan eğitmenler tarafından yapılmaktadır. Bünyemizdeki sıkı bir mülakat sürecinden ve CV incelemesinden sonra aramıza kattığımız arkadaşlarımızı- için sizler ve çocuklarınız için gönül rahatlığıyla görüşme ayarlayabiliriz.

Gerekli durumlarda çocuk bakıcısı ve eğitmeni birlikte bakımı üstlenebilir. Bu süreçte nitelikli bir çocuk bakıcısı ve eğitmeni bulmak gerekecektir. Otizmin durumuna göre eğitim süreci değişiklik gösterebilir ya da farklılaşabilir. Bu yüzden bakım konusunda uzmanlık alanı otizm olan eğitmenlerden destek alarak program yapmanız gerekecektir.

Aydın çocuk bakıcısı ve Aydın bebek bakıcısı konularında tarafımızdan hizmet alan müşterilerimiz genellikle; Yaşamkent Çocuk BakıcısıYaşamkent Bebek BakıcısıÜmitköy Çocuk BakıcısıÜmitköy Bebek BakıcısıÇayyolu Çocuk BakıcısıÇayyolu Bebek BakıcısıEsat Çocuk BakıcısıEsat Bebek BakıcısıKüçükesat Çocuk BakıcısıKüçükesat Bebek BakıcısıBağlıca Çocuk BakıcısıBağlıca Bebek BakıcısıKoru Çocuk BakıcısıKoru Bebek BakıcısıBalgat Çocuk BakıcısıBalgat Bebek BakıcısıÇukurambar Çocuk BakıcısıÇukurambar Bebek BakıcısıTurangüneş Çocuk BakıcısıTurangüneş Bebek BakıcısıEryaman Çocuk BakıcısıEryaman Bebek Bakıcısı gibi anahtar kelimeleri ile tarafımıza ulaşmış ve hizmet almıştır.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İletişim

   Email: info@peopledanismanlik.net

   +90 256 612 16 20

   +90 530 572 65 29

   İnönü Bulvarı Cad.

İhsan Sürücü İş Merkezi 38/28

   Kuşadası / AYDIN