Yaşlılık, yaşam sürecinin çocukluk, gençlik ve erişkinlik gibi doğal bir dönemidir. Dünya Sağlık Örgütü, yaşlılık dönemininin belirleyici olan özelliğini “çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinin azalması” olarak tanımlamış.

Yaşlanma ile gelişebilen, birden fazla kronik hastalığın var olma durumu, çoklu ilaç kullanımı, yardımcı cihaz kullanımı, duyu ve bilişsel değişiklikler nedeni ile oluşabilecek iletişim güçlüğü, yaşlı bakımı konusunu ayrı bir uzmanlık haline getirmektedir.

Bu yüzden yaşlı bakımı alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve eğitime çok önem veriyoruz. Kurumumuzda çalışan tüm yaşlı bakım görevlileri Sağlık Meslek Yüksekokullarının hasta ve yaşlı bakımı bölümü mezunudur ya da hasta ve yaşlı bakımı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen eğitim sertifikasına sahiptir.

Yaşlı bakımı nasıl yapılır?

Hayatın ilk dönemlerinde yaşanılan bir başkasının fiziksel desteğine ihtiyaç duyma durumu, yaş almanın sonucunda gelen kırılganlıkla yeniden başlayabilir. Fiziksel yardımlara ek olarak, yaşlının psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak da çok önemlidir. Aileden Biri ekibi olarak, yaşlı bakımı konusunda misafirlerimizin sağlık ve bakım ihtiyaçları ile ilgilenirken, onların bireysel gereksinimlerine saygı göstermeyi ve onurlarını göz önünde bulundurmayı birinci öncelik olarak görüyoruz.

Yaşlı bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaşlı bakımında öncelik verilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

Yaşlılık demek, hayattan kopmak demek değildir. Kişinin gündemi takip etmesi sağlanmalı, dergi, gazete, kitap okumaları yapılmalıdır.
Hafızanın canlı tutulması çok önemlidir. Bulmaca çözmek, bilgi yarışmaları izlemek, not almak onun hafızasını zinde tutacaktır.
Öğrenme yetisi azaldığından bir şeyler öğrenmesi için zorlamak ya da unuttuklarını zorla hatırlamasını istemek yaşlı bireyde yetersizlik hissini uyandıracağından bu konuda hassas olunması gereklidir.
Yaşlının ev içinde ya da oda içinde yapacağı ufak eylemlerle onu hayata dahil etmeye çalışmak son derece önemlidir.
Herhangi bir konuda onun fikirlerine de danışılmalı ve görüşlerinin alındığı hissettirilmelidir.
Yaşlının mümkün olduğu ölçüde bağımsızlığı desteklenmeli, eğer yapabiliyorsa, giyinme, soyunma, tuvalet, yeme ve içme faaliyetlerinin kendisi tarafından yapılması sağlanmalıdır.
Oturmak, yatmak kısacası sürekli hareketsiz kalmak hareketsizliği çağrıştırır. Bu yüzden onu zorlamayacak şekillerde hareket edilmesi sağlanmalıdır. Kısa yürüyüşler ya da bacak egzersizleri yapılmalıdır.
Ancak yaş ilerlediği için vücut bir gencinki gibi hareket edemez. Bu durum göz önünde bulundurulmalı, kişiden ona göre hareket etmesi istenmelidir.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte beslenme alışkanlıkları da gözden geçirilmelidir. Yememesi gereken besinlere ve özel olarak alması gereken gıdalara göre bir yemek listesi hazırlanmalıdır.
Sağlığı ile ilgili herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşıldığında mutlaka ilgili doktorlarla görüşme sağlanmalıdır. 

Yaşlı bakımında beslenme nasıl olmalıdır?
Sağlıklı yaş almanın püf noktalarından biri dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kişinin gıda tüketimini azaltarak, yetersiz beslenmesine sebep olabilecek birtakım nedenler çıkabilir:

Tükürük salgısında meydana gelen azalma ağız kuruluğu yarattığı için yiyecekleri yutmada zorluk çıkarır.
65 yaş üzeri kişilerde oluşabilecek tat ve koku duyusunun azalması, kişiyi yenilen besinlerden hoşlanmamaya ve böylece iştah kapamaya sebep olur.
Yaşla birlikte kişi yutmada güçlük çeker ve yeme sıklığı azalır.
Takma diş kullanımı, diş sayısında azalmalar ve damak sorunları çiğnemeyi zorlaştırarak yeme isteğini azaltır.
Bağırsak problemleri yeme düzenini değiştirir.
Midenin boşalma süresinin uzaması kişiyi tok hissettirerek yemek yemeden uzaklaştırabilir.
Yaşla birlikte hareket azaldığından vücudun alması gereken kalori miktarı da azalır.
İlerleyen yaşlarda A, B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri ile demir, krom, çinko ve folik asit eksiklikleri meydana gelir. Bu eksiklikler kişinin daha kolay hastalanmasına, hastalıklara karşı mücadelede zorlanmasına sebep olabilir. Yaşlıların kaliteli bir hayat yaşaması için beslenmelerine şu şekilde dikkat edilmesi gerekir.

Su içmeye önem verilmelidir. Günde 2 litreye yakın bir miktarda su içilmelidir.
Yağ, tuz ve şeker miktarları azaltılmalıdır.
Kan değerlerine göre vitamin eksiklikleri saptanmalı ve ona göre vitamin takviyeleri yapılmalıdır.
Katı yağ tüketimi azaltılmalıdır.
Alkol, sigara ve kafein tüketimi azaltılmalıdır.
Protein alınmaya özen gösterilmelidir.
Sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir.
Bağırsak hareketi arttıran, kan şekerini düzenleyen posalı besinler alınmalıdır.

Yaşlı bakımında düşme ve yaralanmalardan korumak için neler yapılmalıdır?
Yaşa bağlı olarak, kişilerde düşme sorunu meydana gelebilir. Kas güçsüzlüğü, baş dönmesi, denge kaybı, görme bozukluğu, yürüme zorluğu gibi sebepler yaşlılarda düşmeye zemin hazırlar. Yaşlıların düşmesini engellemek için, yaşam alanları daha aydınlık bir hale getirilebilir, yatak kenarlarına koruyucu bir destek konulabilir, ortak kullanım alanlarında destek alınması için tutamaklar eklenebilir. Bazı ilaçlar dengeyi bozabildiğinden düşme ihtimali bulunan kişilerin doktorları ile sık görüşülmeli ve ilaçları düzenlenmelidir. Yaşlılar hareketsizlikten de düşme tehlikesiyle karşılaşabilir. Gün boyunca yatan ya da oturan kişinin hareket etmekten uzaklaştığı ve kas güçsüzlüğü yaşadığı için düşme riski artar. Bu yüzden yaşlıların egzersizleri aksatılmamalıdır. Yaşlı kişinin bulunduğu ortamda yere bir şey dökülmüşse bu hemen silinmeli, etraftaki kablolar toplanmalı, yerdeki halılar ya da kilimler yere sabitlenmeli, parkeler için kaygan olmayan bir cila kullanılmalıdır. Yaşlıların düşme riskini en aza indirmek için yıkanma esnasına banyoda da onlara yardımcı olunmalıdır.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İletişim

   Email: info@peopledanismanlik.net

   +90 256 612 16 20

   +90 530 572 65 29

   İnönü Bulvarı Cad.

İhsan Sürücü İş Merkezi 38/28

   Kuşadası / AYDIN